U Vodnjanu centar izvrsnosti za Europske projekte

OJAČANE VEZE SA REGIJOM FRIULI VENEZIA GIULIA
Udruga Informo predstavljena je kao primjer izvrsnosti na zaključnoj konferenciji projekta „Acquis Communautaire u jedinicama lokalne i regionalne samouprave na Balkanu - ACQUIS 2“ koja se održala od 12. do 15. prosinca 2010. u gradu Pordenone u Italiji.
U sklopu konferencije održala su se plenarna predavanja, radni stolovi, studijski posjeti institucijama i ekonomskim subjektima regije Friuli Venezia Giulia, razmjene dobre prakse, business to business sastanci a sve to kako bi se vrednovala i provjerila postignuća projekta, jačala partnerstva, širili rezultati, uključili dionici i partneri.Među učesnicima bilo je četrdesetak predstavnika iz Italije, Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine, te Crne Gore.
Monika Brščić, voditeljica međunarodnog projekta ENESCOM (koji Europska komisija financira kroz program za kompetitivnost i inovacije CIP – Inteligent Energy Europe sa 1.800.000,00 eura od kojih 108 tisuća se ulažu u Istri gdje Udruga Informo osim evaluacije rada 70 gradova partnera odnosno 14 europskih regija u projektu vrši i pripremu planova energetske učinkovitosti za 7 istarskih jedinica lokalne samouprave – Barban, Buje, Vodnjan, Grožnjan, Cerovlje, Oprtalj, Višnjan - koji se tako pripremaju za potpisivanje Europske povelje gradonačelnika – Covenant of Majors – kojom se nastoji poboljšati kvalitetu života svih građana kroz održivi razvoj)  predstavila je ulogu Udruge Informo i u projektu „Aquis Communitaire“ koji je financiran od strane talijanske regije Friuli Venezia Giulia sa 221.760 Eura, kroz koji su se u 2 godine ukupnog trajanja i suradnju 10 partnera iz zemalja jugoistočne Europe razvile razne aktivnosti u cilju jačanja suradnje između općina i gradova te malih i srednjih poduzeća sa regijom FVG kako bi se uspostavila poslovna suradnja.
Putem radionica ojačane su veze sa regijom Friuli Venezia Giulia, te su postavljeni temelji za buduće projekte. Završna konferencija bila je važna prilika za procjenu aktivnosti koje su se provodile te susret za redizajniranje istih vezano uz budući dvogodišnji projekt od 2011 do 2012.
Dr. sc. Andrea Debeljuh prezentirao je tom prilikom nove alate za sve partnere međunarodnih projekata. Riječ je o on-line platformi međunarodne udruge European Projects Association koja omogućuje suradnju partnera u stvaranju i provođenju projekata kroz jedinstvenu paletu alata i usluga kao i pristup svim informacijama koje objavljuju sve Europske institucije i najuvaženiji svjetski mediji koje su konačno dostupne na jednom mjestu. Kroz 2 godine rada, istraživanja i testiranja, udruga European Projects Association kroz svoju Nacionalnu kontakt točku u Hrvatskoj razvila je novu metodologiju za efikasnu apsorpciju Europskih sredstava što je dokazano kroz rast udruge Informo koja je u tom razdoblju od nule porasla do sadašnje strukture koja ima 2 zaposlena profesionalca,  surađuju 9 free lencera te dnevno rade još 2 do 4 mladih stručnjaka koji iz cijele Europe dolaze u grad Vodnjan usavršavati svoju struku kroz izravan rad na projektima za javnu upravu, privatan sektor, civilno društvo i školstvo.
Mladi profesionalci dolaze u Vodnjan sa magisterija i doktorata brojnih svjetskih sveučilišta a pretežno iz susjedne Italije i naravno iz Hrvatske. Do danas uspostavljene su suradnje sa sveučilištima u Bologni, Padovi, Veneciji, Trstu te slavnim sveučilištem Bocconi iz Milana i Američkim sveučilištem u Dubrovniku kao i sveučilištima u Rijeci i Puli.
Priznavanjem programa profesionalnog usavršavanja udruge European Projects Association sveučilišta omogućuju svojim studentima da  provedu 3 do 6 mjeseci radeći na projektima uz iskusne profesionalce te priznaju im za taj rad 60 ECTS-a što po Bolonjskom sustavu vrijedi kao godina dana studija.
Kroz taj program su se do danas u Vodnjanu usavršavala 18 mladih profesionalaca a u tom periodu su se izradila i kandidirala 26 projekata a istovremeno se provodilo 13 projekata vrijedna  2,5 miliona eura u suradnji sa 40 partnera iz 20 zemalja,  5 znanstvenih socioloških istraživanja u suradnji sa 3 sveučilišta te savjetovalo se i informiralo o mogućnostima financiranja projekata kroz Europske programe 13 jedinica lokalne i regionalne samouprave kroz razne edukacijske aktivnosti educiralo se 1372 osobe u 46 europskih gradova.
Svoj doprinos projektu razvoja i optimizacije on-line platforme udruge European Projects Association, kojeg vodi udruga Informo, dalo je 124 stručnjaka i organizacija iz 30 zemalja koji su kroz korištenje alata i usluga dali svoj doprinos razvoju nove metodologije koja cilja jačanju apsorpcijskog kapaciteta kroz efikasniji pristup stvaranju i implementaciji europskih projekata. Taj je projekt omogućio razvoj nove platforme koja će biti aktivna od početka 2011. i kojom će stručnjaci i organizacije iz cijelog svijeta moći surađivati na razvoju Europskih projekata. (REX)