REGIONALOV KOMENTAR
Pitanje je,naravno, retoričko..No, ljubitelje boksa u Puli i sve prijatelje sporta duboko je pogodila odluka Hrvatskog boksačkog saveza (HBS) o suspenziji Boksačkog kluba Pula. Na taj način onemogućeno je održavanje 2.Memorijala "Mate Parlov" koji se ovog vikenda trebao održati u Puli. Birokrate iz HBS-a nije se ticalo to što na taj način narušavaju lik i djelo legendarnog pulskog boksača. Ne dozvovoljavajući da se održi Memorijal u njegovu čast, birokrati HBS-a lupili su posthumni šamar svim građanima Pule i Istre, ali i nekadašnjem evropskom i svjetskom prvaku, olimpijskom pobjedniku, te profesionalnom prvaku Europe i Svijeta. I ne samo to! Nagrdili su ovim nerazumnim administrativnim potezom uspomenu na najvećeg sportaša Hrvatske i Jugoslavije u povijesti, jednog od najboljih sportaša Balkana i Europe svih vremena! Jer, ako je Muhamad Ali najbolji boksač svijeta svih vremena, nema nikoga tko se neće složiti da je Mate Parlov bio najbolji boksač Europe svih vremena! No, takva povijesna sportska statistika nije zanimala čelništvo Hrvatskog boksačkog saveza, koje je najprije suspendiralo predsjednika Boksačkog kluba Pula - Peru Tadića, a potom i sami pulski boksački klub! Nije im ni na kraj pameti bilo da svoju odluku pomaknu za nekoliko dana, te da se 2.Memorijal "Mate Parlov" održi onako, kako to pokojni Mate Parlov i zaslužuje!
A razlog takvoj odluci HBS-a više je nego prozaičan: BK Pula se usudio uz još 20 klubova potpisati zahtjev Državnoj upravi za sazivanje izvanredne skupštine HBS-a. A koja se u redovnoj proceduri nije sastala već tri godine?!? Ljutito čelništvo HBS-a kaznilo je uz BK Pulu i još 5 boksačkih klubova iz Hrvatske, te Puli uskratilo suglasnost za održavanje 2.Memorijala "Mate Parlov". Na konferenciji za novinare vidno uzbuđeni Pero Tadić rekao je da ga možda i ne čudi takva odluka HBS-a, jer da u njegovim zagrebačkim uredima sjede ljudi koji sa boksom nisu ikada imali nikakve veze! Ali zato po suspenzijama ulaze u Guinessovu knjigu svjetskih rekorda!
"Naša posla!" - zaključili bi mnogi, ne čudeći se glupostima, koje Lijepa naša i njezina birokracija, na svim razinama, serviraju svojim građanima iz dana u dan.Ništa čudno, s tim se i sličnim bedastoćama susrećemo stalno, pa smo na neki način već i oguglali. Možda tek da se podsjetimo na Matine riječi koje je uvijek citirao u društvu: - Znate li šta su stari Grci uklesali na ulazu u Panteon?"Spoznaj samoga sebe!" - docirao nam je Mate.
I zaista spoznali smo HBS. Sasvim jasno i razvidno! No, je li HBS spoznao samoga sebe?Udara li previše nisko? Odgovore možda dobijemo 5.studenog ove godine na zakazanoj Skupštini Hrvatskog boksačkog saveza. Na kojoj će očito frcati udarci iznad, ali i ispod pojasa…Sve u skladu s plemenitom vještinom.. Ali zašto preko leđa pokojnog Mate Parlova? (Damir Strugar)

Fotografije vezane uz članak