Tijekom tri školske godine učenici Pule spasili 52 stabla!

PROJEKT ''RECIKLIRAJMO U ŠKOLI''
Posljednje 3 školske godine Zelena Istra u suradnji s donatorima (Grad Pula, TZ Grada Pule i Metis d.d.) i pulskim osnovnim školama uspješno provodi projekt RECIKLIRAJMO U ŠKOLI!, čiji je cilj kroz sustav natjecanja osnažiti znanje o selektivnom odvajanju otpada i recikliranju kod učenika, školskog osoblja i članova učeničkih obitelji. Prema saznanjima iz dugogodišnjeg rada s djecom, uočili smo da je od najveće važnosti za budućnost svake zajednice prvenstveno obrazovati mlađe generacije o važnosti očuvanja okoliša i prirode, što u konačnici doprinosi kvaliteti i povećanju razine zdravog načina života u zajednici - u ovom slučaju u gradu Puli. Iako se u obrazovnom programu za osnovne škole spominju i održivi razvoj i obnovljivi izvori energije i selektivno odvajanje otpada, praktični dio nastave nije sistematičan i uvelike ovisi o želji pojedinog učitelja/nastavnika ili škole, što ovim projektom već tri godine sustavno mijenjamo. U natjecanju sudjeluju svi učenici s ciljem da zajedničkim trudom i naporima postignu što bolje rezultate. Na taj smo način uključili i djecu koja inače ne sudjeluju u školskim aktivnostima i natjecanjima te kod istih razvili pozitivan natjecateljski duh i popularizirali vrijednost znanja.

   Za odvoz starog papira zaduženi su volonteri Zelene Istre koji na poziv škola prikupljaju papira te ga odvoze u Metis d.d., gdje se mjeri količina prikupljenog papira, a rezultati potom upisuju u posebno izrađene tablice. Tablice potom objavljujemo na službenoj stranici projekta, odnosno šaljemo ravnateljima škola na mjesečnoj razini. Tijek natjecanja potpuno je transparentan te u svakom trenutku učenici i donatori mogu vidjeti koliko je papira prikupljeno u svakoj školi pojedinačno. Budući da sve škole nemaju jednak broj učenika, pobjednik svake godine određujemo prema koeficijentu, odnosno dijeljenjem ukupne količine prikupljenog papira s brojem učenika.

   Protekle 3 školske godine (šk. god. 2011./2012. i 2013./2013. 2013./2014.) u projektu je sudjelovalo 11 osnovnih škola iz Pule. Učenici su prikupili čak 26 tona papira. Ukoliko znamo da je za 1 tonu papira potrebno dva stabla, 240 000 litara vode, 4.799 kwh energije, učenici su tijekom 3 školske godine SPASILI 52 STABALA I UŠTEDJELI 62.400 HL VODE I 124.774 KWH ELEKTRIČNE ENERGIJE.

   Za svoj trud i uloženi napor sve su škole adekvatno nagrađene nagradama po njihovom izboru, odnosno uporabnim predmetima (projektor/platno, fotoaparat, digitalna video kamera i sl. za prva tri osvojena mjesta) ili utješnim nagradama (godišnja pretplata na časopis, enciklopedija za školske knjižnice i sl. ) koji su im neophodni u održavanju redovne nastave. Sukladno tome u školi pobjednici svake godine održane su i završne svečanosti dodjele nagrada na kojoj sudjeluju učenici i školsko osoblje svih škola sudionica u projektu, donatori, voditeljica projekta te brojni novinari.

Što se tiče rezultata natjecanja i osvojenih nagrada u školskoj godini 2013./2014. redoslijed je idući:

1. mjesto: OŠ Tone Peruško Pula - osvojena nagrada - LCD PROJEKTOR I PLATNO
2. mjesto: OŠ Kaštanjer Pula - osvojena nagrada - DIGITALNA VIDEO KAMERA I PRIPADAJUĆA MEMORIJSKA KARTICA
3. mjesto: OŠ G. Martinuzzi Pula - osvojena nagrada - DIGITALNI FOTOAPARAT I PRIPADAJUĆA MEMORISKA KARTICA

4. UTJEŠNE NAGRADE: ostale škole (OŠ Stoja Pula, OŠ Veli Vrh Pula, OŠ Veruda Pula i OŠ Monte Zaro Pula) koje su sudjelovale u natjecanju i koje su ostvarile rezultate ove su godine dobile: komplet lopti (košarka, nogomet, rukomet i odbojka) za školske dvorane i održavanje nastave tjelesnog odgoja.

   Projekt su u školskoj godini 2013./2014. podržali: Grad Pula, Turistička zajednica Grada Pule i tvrtka Metis d.d. na čemu i ovom prilikom i zahvaljujemo. I za kraj želimo naglasiti da projekt RECIKLIRAJMO U ŠKOLI! i u tekućoj školskoj godini (2014./2015.) ide dalje, što nas posebno veseli, jer smatramo da su škole kroz ovaj sad već četverogodišnji program shvatile i prihvatile da je i jedan mali korak, kao što je prikupljanje i recikliranje starog papira, dovoljan da pridonesu očuvanju prirode i okoliša. Osim toga, pozitivna priča ovog projekta prešla je granice grada Pule. Naime, međuškolsko natjecanje u prikupljanju starog papira uz mentorstvo i podršku Zelene Istre organizirale su i počele provoditi i osnovne škole s područja općina Svetvinčenat, Medulin, Brtonigla, Grožnjan i Oprtalj te gradova Umag, Buje i Novigrad. Rex