Problem preferencijalnog glasovanja je veći od Željke Markić

REGIONALOV KOMENTAR
Piše: Ivan Kostešić

Udruga „U ime obitelji“ počela je sa skupljanjem potpisa za referendum kojim bi se tražilo uvođenje preferencijalnog glasanja na parlamentarnim izborima u RH. Svi iz Pule koji žele potpisati ovu inicijativu mogu to učiniti na Narodnom trgu pored Gradske tržnice, gdje je postavljen njihov štand.

Udruga se široj javnosti predstavila prikupljanjem potpisa za definiranje „braka“ kao zajednice muškarca i žene, što je naposljetku uvedeno u Ustav. Hrvatska je tu kozmetičku, ali ideološki vrlo bitnu intervenciju na svom najvažnijem dokumentu platila 47 milijuna kuna. Smjer glasovanja tom se prilikom jasno mogao demografski i geopolitički odrediti. No, čini se da u ovom slučaju nije tako.

Koliko god neki, posebice žitelji Istre, skeptično gledaju na svaku inicijativu spomenute Udruge, prijedlogu bi valjalo pristupiti neovisno o tome tko ga je predložio. Prema mnogima, inicijativa za referendum kojom se želi uvesti preferencijalno glasovanje itekako je smislena. Naravno da je provođenje drugog referenduma u godinu dana preveliki trošak za državu koja i ovako grca u dugovima, no ako bi time na vlast došli kompetentni i direktno izabrani predstavnici, takav potez bi se mogao dugoročno isplatiti. Trenutni sustav rotiranja dviju političkih opcija koje stručne pozicije u vlasti popunjuju po vlastitom nahođenju definitivno ne funkcionira najbolje i, uz inertnost glasača, predstavlja kamen spoticaja predstavničkog sustava uopće.

Referendum je skupa i zahtjevna inicijativa koja se nipošto ne bi trebala zloupotrebljavati. Ipak, to je pravo građana i stup na kojem počiva moderna ideja države, pojam direktne demokracije. Ako direktno možemo odlučiti kojim će pismom netko pisati ili kakvim će nazivom partnera zvati, zašto ne bismo i odlučili kome ćemo zaista dati svoj glas?