Predavanje „Kontrola kaosa - znanstveni putevi“ u Premanturi

PREDAVAČ VLADIMIR PAAR
Fenoliga udruga u kulturi poziva sve zainteresirane na predavanje Vladimira Paara „Kontrola kaosa - znanstveni putevi“  koje će se održati sutra, u četvrtak  17. travnja u 20,00 sati u društvenom domu „Škola" - Premantura. Ulaz je slobodan.

O predavanju...„Kontrola kaosa - znanstveni putevi“

Stanje fizikalnih istraživanja pokazuje da deterministički kaos nije moguće predskazati i egzaktno usmjeriti, ali ga se izvjesnim intervencijama može kontrolirati u nekim aspektima. Sredinom 2013. godine objavljen je u vodećem svjetskom znanstvenom časopisu Reviews of Modern Physics (SAD) opsežan znanstveni članak trojice istaknutih svjetskih znanstvenika u kojemu je prikazano stanje znanstvenih istraživanja na toj problematici i citirana ključna dosad postignuta znanstvena otkrića. Kao prvi znanstveni radovi na jednoj važnoj problematici navode se tri zajednička znanstvena rada trojice znanstvenika sa Sveučilišta u Zagrebu(objavljena u američkim znanstvenim časopisima 1997, 2000 i 2001, nakon kojih na tom problemu počinju raditi američki, ruski i njemački znanstvenici i danas su to vrlo relevantna istraživanja.

Ta metoda u deterministički kaos uvodi pojam trajanja kaosa ("poluživot") kao i efekt"curenja kaosa". Osim ovog fizikalnog kamena diskutirati će se neke moguće veze, npr. s fenomenom života (ljudski genom), globalne klime, funkcioniranje mozga,... dotičući granice znanstvene fantastike.        

O predavaču...Vladimir Paar

Redoviti je profesor na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu i akademik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Objavio je 500-tinjak znanstvenih i stručnih radova, autor je i urednik 21 knjige te niza udžbenika i gimnazijskog programa fizike. Objavio je 227 znanstvenih publikacija u svjetskim znanstvenim časopisima iz više znanstvenih područja. Među njima je preko 100 znanstvenih publikacija objavljeno u koautorstvu s inozemnim znanstvenicima (s 300 znanstvenika iz 30 država). Kao gostujući znanstvenik i profesor boravio je ukupno sedam godina na nizu uglednih svjetskih znanstvenih instituta i sveučilišta (Kopenhagen, Amsterdam, München, Köln, Mainz, Jülich, College Park, Livermore, Paris-Orsay, Oxford, Moskva-Dubna, Rio de Janeiro, Yale itd.)

Dugi niz godina zalaže se za orijentaciju hrvatskog školstva i hrvatske privrede na razvoj. Jedan je od autora i urednika dokumenta HAZU Hrvatska temeljena na znanju i primjeni znanja. Autor je nekoliko televizijskih serija, stotinjak novinskih članaka i dvije knjige iz popularizacije znanosti.

Područje njegova znanstvenog i stručnog rada obuhvaća mnoštvo različitih tematika: teorijska fizika atomske jezgre, bozonsko-fermionski modeli, astrofizički procesi, nelinearni dinamički sustavi i deterministički kaos u fizici, biologiji, kemiji i geografiji, genomske periodičnosti i superperiodičnosti, gustoća nuklearnih stanja na visokim energijama, kompjutorski modeli regularnosti i kaotičnosti robota, populacijske jednadžbe s rupama, tranzijentni kaos, metode šifriranja pomoću kaosa, supravodljivost atomske jezgre, kompjutorski modeli dinamičkih sustava, kompjutorski modeli u kliničkoj medicini, primjena fraktala u biologiji, kemiji i geografiji, primjene kompjutorskih simulacija u istraživanju strukture genoma, novi algoritam za kompjutorsku analizu HOR-ova u ljudskom genomu u dijelu genomske šifre izvan gena, metodika fizike, dodir znanosti i teologije, principi obrazovanja za 21. stoljeće, znanstveno-tehnološki razvoj privrede i društva.