Kvaliteta uvijek na kraju ispliva

U SJENI TRIBINE
Piše: Josip Jozo Ćubela
NK Rijeka i NK Istra 1961 na stadionu Kantrida odigrali su već ''sto puta'' gledanu utakmicu sa istim raspletom. Poveli su Puljani koji su dvostrukim crnim zidom ispred golmana Drevena ubili svaku kombinatoriku i dubinu Fijumana. U rijetkim prilikama kada su i krenuli put gola domaćina dalo se naslutiti da i Rijeka ima falinge koje se mogu kazniti. Dok je sa druge strane loptu iz gola vadio golman Dreven na drugoj strani uvredama i zvižducima motivirani Radonjić na izdisaju prvog poluvremena vidio je Ivančića čiji udarac iskosa sa lijeve strane postaje asist za Tomića koji iz drugog pokušaja sa dva metra ipak loptu šalje u praznu mrežu.

U nastavku utakmice Puljani su mogli nokautirati domaćina koji je još tražio ključ rješenja za pulski bunker. Da je Ivančić bio hrabriji, a Tomić tehnički potkovaniji danas bi se pričala drugačija priča o regionalnom derbiju. Višak kvalitete na bijeloj strani došao je tek nakon šuta Jajala i autogola Grafa koji se lopti jednostavno nije mogao maknuti. Dreven tu nije mogao ništa. Isto tako mogao je samo gledati jegulju Kramarića kako vara Gregova te zabija za vodstvo Rijeke. Gol Zeca glavom sa pet metara pored pulskih stopera  samo je potvrdio da su Puljani jednostavno stali. I ovoga puta Istra 1961 nije izdržala. Iskušana formula dobre obrane nikako se ne smije nazvati samo pukom destrukcijom igre. Da je to tako onda bi se lopta nasumce samo nabijala i bacala van igre. Puljani imaju ideju brzog kontranapada i otvaranja. Da je nekim slučajem u gostujućem dresu bio Zec to bi bila milina gledati. Ovako, bodova nema i sada se mora dobiti Slaven Belupo koji će u Puli igrati po Istrinom receptu.

Kako su igrali:
Dreven - letio iz kuta u kut, za golove nije kriv
Pavlović - kada je ostao bez snage, na desnom boku je dosta curilo
Horvat - premalo igrao za pravi utisak
Gregov - solidan dok nije naletio na varku strijelca Kramarića
Graf - nepotrebno pokušavao iznijeti loptu kroz sredinu, skrenuo udarac za gol Rijeke
Tomić - šeprtljavo upropastio šansu za nokaut Rijeke i propustio sebe inaugurirati u heroja
Jo - trebat će još dana i utakmica za opasnog Joa, ali već sada se vbidi da potez nije izgubio
Woon - zbog agresivnosti i košnje zaradio žuti
Ivančić - neprimjetan do šut-asista i promašaja na otvaranju nastavka utakmice
Pamić - trudio se ali Puljane nije pokrenuo u igri prema naprijed
Obšivač - poput maratonca, ali bez ideje ovoga puta
Blagojević - praktično nije prelazio centar igrališta
Heister - trkački najači, šteta što je njegova bomba završila kod navijača
Radonjić - u napadu ne može igrati sam. Zbog njega su Riječani žrtvovali barem tri igrača u polju za čuvanje

Trener Igor Pamić:
Nije mu se ispunila želja da nulom do 45 minute dodatno u probleme gurne Riječane. Umjesto toga, gol Tomića razgoropadio je momčad Matijaža Keka koji za razliku od Pamića nema problema sa izmjenama. Ulazak Zeca pokazao se punim pogotkom.  I ovoga puta sjajno je pogođena taktika u kojoj se Kramariću nisu dozvoljavali susreti jedan na jedan odnosno nesmetano primanje lopte Krstanovića koji se ponovno po šesnaestercu bacao "metkom pogođen". Uz to i Dreven je skinuo puno toga. U nastavku utakmice, a pogotovo nakon izjednačenja ulaskom Pamića i Joa gledala se drugačija Istra 1961 koja iz Rijeke odlazi bez bodova. Ipak, razloga za plakanje nema. Puljani nisu deklasirani. Jedino što se dogodilo je izjednačenje autogolom, propuštene šanse iz kontre te potvrda pojedinačne klase Rijeke. Sve to brojčano gledano u sitnici koju donosi 5-6 milijuna eura težak budžet Rijeke koja može kupiti koga hoće. Istri trebaju napadač i barem jedan krilni igrač. Ali to je stara vijest, više - manje.