Kuda ide “Glas Istre” ?

STRUGALICA
Piše: Damir Strugar
Čini se da je lokalni dnevnik Glas Istre dotakao dno krize. Povratka iz ponora čini se više nema. Naime, Glas Istre predao je Fini “Plan financijskog i operativnog restrukturiranja u postupku predstečajne nagodbe za period od 2015. do 2019. godine”. Koncem ožujka dospjele obveze Glasa Istre iznosile su nešto više od 22 milijuna kuna, pri čemu je preko 50 posto dospjelih obveza bilo starije od 60 dana. Istovremeno, iznos nepodmirenih naloga popeo se na gotovo 6,4 milijuna kuna.

   No, kratkoročne obveze Glasa Istre do prvih tjedna svibnja porasle su na preko 41,6 milijuna kuna, a u najvećem dijelu radi se o obvezama prema dobavljačima i obvezama za robne kreditedobavljača, kao i dugovanjima prema bankama i ostalim pravnim osobama s osnova kratkoročnih kredita te obvezama prema proračunu za poreze, doprinose, članarine, trošarine. Tu su i obveze prema radnicima u iznosu od preko 2,6 milijuna kuna (s uključenim doprinosima i honorarima). Dugoročne obveze Glasa Istre istovremeno su iznosile nešto preko 4,6 milijuna kuna (glavnice i kamata).

   Prema planu što ga potpisuje Albert Faggian, vlasnik Glasa Istre kroz postupak predstečajne nagodbe strateškim dobavljačima, bez kojih je dalje poslovanje tog dnevnika nemoguće, u postupku predstečajne nagodbe podmirilo bi se 75 posto potraživanja i to uz otplatu u petogodišnjem razdoblju, beskamatno i u jednakim mjesečnim iznosima. Tako bi se Novi list, kao najveći vjerovnik, trebao odreći 25 posto od gotov sedam milijuna kuna koliko mu Glas Istre duguje prvenstveno za usluge tiskanja. Od ukupnog duga do trenutka pokretanja postupka predstečajne nagodbe naplatio bi nešto više od pet milijuna kuna i to u periodu od pet godina, u jednakim mjesečnim obrocima i bez kamata. Ukupno je šest strateških dobavljača, među kojima su i Tisak, Hina i Cropix koji je nakon Novog lista najveći vjerovnik, ali s dalekom nižim potraživanjem od nepunih 130 tisuća kuna.

   Za obaveze prema drugim dobavljačima predlaže se financijsko podmirenje 50 posto duga, opet beskamatno i na rok od pet godina. Ostatak duga, za sve dobavljače, kako se predlaže, naplatio bi se kroz pružanje marketinških usluga, odnosno reklamiranjem u Glasu Istre. Dospjele obveze prema radnicima podmirile bi se u cijelosti do konca ove godine. No, vlasnik Glasa Istre vrlo jasno previđa novo smanjenje broja zaposlenih u tom dnevniku. Ovih dana radnici Glasa Istre koji su proglašeni tehnološkim viškom uglavnom su odradili otkazne rokove, a nakon što iskoriste i godišnji odmor, ne uspiju li pronaći novi posao, završit će na burzi. Smanjenje broja zaposlenih sa 107 na 80 radnika u dnevniku, samo je početak.

   Naime radne sporove koji se vode od 2010. godine i za koje je poslodavac svjestan da će ih izgubiti što će ga koštati oko tri milijuna kuna, taj isti poslodavac namjerava naplatiti od radnika i to daljnjim otpuštanjem. Interesantno je i da se u predstečajnom planu govori i o mogućim budućim vlasnicima Glasa Istre, pa se navodi kako su interes za ulazak u vlasništvo iskazali Novi list, Večernji list i nekolicina lokalnih poduzeća koja su tijekom travnja ove godine tom dnevniku posudila oko sedam milijuna kuna.

   Međutim, kako saznajem iz upućenih zagrebačkih novinarskih krugova, stvarni kupac Glasa Istre biti će izgleda austrijska Stirya, (vlasnik “Večernjeg lista” i “24 sata”), koja namjerava broj zaposlenih smanjti na svega dvadesetak ljudi, te od pulske redakcije napraviti neku vrst istarskog dopisništva. Ostatak novine će popunjavati materijalima iz Zagreba, koje će pripremati novinari “Večernjeg lista”. Bit će zanimljivo vidjeti kako će reagirati lokalna istarska vlast kada i ako novi “Glas Istre” sa svojih stranica počne plasirati desničarske ideje i stavove...