Krovni vrtovi – “home made” voće i povrće među zvijezdama

PUTEVI GASTRONOMIJE
Piše: Doris Cerin Otočan
Novi i futuristički način gledanja na sadnju raznih salata, radića, tikvica, rukole, rotkvica, mrkvice, krastavaca, pomidora ili grmova bobičastog voća, jagoda ili bundeva, sve redom ekološki uzgojeno, realnost je krovnih vrtova koji niču kao gljive poslije kiše na višekatnicama i neboderima europskih metropola. Novi je to način uzgoja tipa „home made“ za new age generaciiju konzumenata zdravoga, međutim sve više postaje i način zbližavanja u društvu, koje je svakim danom sve udaljenije od točke pokretanja, što se tiče ljudskih kontakata. Ljudi su društveno otuđeni, a vrtovi na krovovima način je komunikacijskog kanala u mreži kolajućih informacija. Nekada su zgrade imale društvene prostorije za takve svrhe, a današnji je trend sastajati se na krovu kuće, nadohvat neba, oblaka i sunca i čavrljati uz sadnju, berbu ili uz uživanje i degustiranje plodova Zemlje. U Torinu primjerice, takvi se vrtovi multipliciraju, a postoje i razni tečajevi koje možete pohađati kako biste naučili kako stvoriti jedan takav vrt na vrhu nebodera. Naravno, prije nego se odlučite na spomenuti korak morat ćete dobiti dozvolu kućnog Savjeta na sastanku stanara koji nas vraćaju u tamna vremena nekadašnjeg poretka, vremena koja su po svemu sudeći, barem što se tiče društvenog angažmana, bila svjetlija od isprazne današnjice.
Od idejnog projekta do faze realizacije, te sadnje i održavanja postoji Laboratorij koji će vas usmjeriti i voditi u spomenutim fazama do samoga cilja, konzumiranja voća i povrća koje je vaših ruku djelo... i to naraslog i dozrelog u urbanom središtu usred cementnih divova koji sa konjskim tek stavljenim gnojivom čine i najveće svjetske metropole tek pukim i jednostavnim djelom globalne urbane ruralnosti.
Vrt je obrađen na ekološki način, bez korištenja pesticida, a radi se na najgornjem, prvom sloju zemlje. Takav način korištenja kolektivnog prostora predstavlja važnu inovaciju u načinu stanovanja, gdje se stvaraju prilike za socijalizaciju u urbanom kontekstu koji je veoma kritičan,a da ne spominjemo ambijentalne dobrobiti istoga. Iskušajmo! Zamislite kakve se romantične večere „in medias res“ mogu pripremiti gledajući zvijezde i jedući jagode iz „neboderskih vrtova“ Raja ovozemaljskoga.